Am bătut Spania, trebuie să câștigăm cu Ungaria!

România este la un pas de semifinale după 27-25 cu ibericele

Început de meci dezastruos pentru handbalistele din România în disputa cu Spania. Conduse pe aproape tot parcursul primei reprize, uneori chiar la 5 goluri, tricolorele s-au mobilizat exemplar, au strâns rândurile în repriza secundă şi au reușit în final să învingă puternica echipă a Spaniei.

După câteva pase greşite, forţări în atac, ratări din situaţie de unu la unu alte jucătoarelor noastre, Spania s-a desprins la 5-1 (min. 10) și la 8-3 (min. 16). Dar paradele din finalul reprizei ale Denisei Dedu, cele câteva goluri ale Cristinei Neagu și Crinei Pintea, au adus România la două goluri, 10-12, de iberice la finalul primei reprize.

După pauză tricolorele au arătat o cu totul altă faţă, au revenit în joc. Apărarea a devenit mai agresivă, iar cele câteva intervenții de excepție ale Denisei Dedu, 40% procentajul reuşitelor, au redat încrederea în tabăra noastră. Pe acest fond au venit și golurile așa că naţionala a restabilit egalitatea după 41 de minute, 15-15. Un minut mai târziu Cristina Florică a adus România în avantaj, iar în minutul 47 fetele noastre s-au desprins la 20-17. Un avantaj care s-a dovedit a fi decisiv chiar dacă au mai existat ceva emoții pe final. În cele din urmă naţionala României s-a impus cu 27-25 și este la un pas, sau chiar o jumătate de pas, de semifinale Campionatului European din Franța. Dar pentru a ajunge în penultimul act, în semifinale, trebuie să batem miercuri seara Ungaria. Un meci care se anunță a fi foarte greu. Dar cu siguranță, dacă vom repeta jocul bun din repriza secundă din meciul cu Spania, vom îngenunchea naționala Ungariei.

Au jucat pentru România: Dedu, Dumanska – portari; Udriştioiu, Geiger 2, Buceschi 4, Neagu 7, Perianu 1, Laslo 1, Ardean-Elisei 2, Pintea 6, Florică 3, Raţiu, Polocoşer, Băcăoanu, Chiper 1, Dragut. Antrenor: Ambros Martin.

Desemnată MVP-ul jocului, pivotul Crina Pintea, a declarat la final că ”a fost un meci foarte greu”, pentru că echipa a luptat ”împotriva tuturor”.

Olanda – Norvegia începe în această seară de la ora 22:00.