Alexandru Bretan a terminat pe podium la karting

În etapa a doua a Campionatului Național de karting școlar

kartingCea de-a doua etapă din cadrul Campionatului Național de karting școlar s-a derulat în zilele de 27 și 28 iunie în Reșița. O rundă extrem de interesantă, desfășurată ba pe ploaie, ba pe soare. Platforma de milioane de euro din Reșița și-a găsit pentru al doilea an la rând utilitatea.

La Parcul Industrial “Valea Țerovei” au ajuns zeci de karturi mici, dar destul de nervoase. În concurs au fost prezenți copii de la 4 ani în sus. Timp de două zile, aceștia au alergat pe traseul frumos amenajat. Printre ei s-au numărat și sătmăreni de la Cercul de Karting al Palatului Copiilor Satu Mare. Delegația a fost condusă de profesorul Gheorghe Takacs. Cel mai bun rezultat l-a înregistrat Alexandru Bretan. La clasa pufo (9-13 ani) a încheiat pe locul 2. Tot la pufo, Mateo Olar a ocupat poziția a patra. Aflată la primul concurs, Patricia Pișcorean a luat o mențiune la bambini (5-9 ani) cea care-i va da cu siguranță încredere pentru următoarele curse. Dominic Balogh a terminat pe poziția a 4-a la clasa mini (10-13 ani).

Din câte ne-a transmis Gheorghe Takacs, cea de-a treia etapă se va desfășura în zilele de 11 și 12 iulie în Arad.