Alex Oroian, locul 14 în lume la spadă juniori

Campionatul Mondial de scrimă dedicat cadeţilor şi juniorilor s-a încheiat duminică la Torun (Polonia). Acolo au tras şi cinci sătmăreni, după cum am scris şi zilele trecute.

Proba masculină la spadă individual juniori s-a disputat vineri, iar la start am avut şi trei sătmăreni. Cel mai bun rezultat de la CSM Satu Mare l-a înregistrat Alex Oroian. Sportivul nostru se află între primii 14 spadasini din lume în acest moment. A fost un concurs extrem de solicitant, la start prezentându-se peste 190 de spadasini.

Alex Oroian a ajuns până în optimile concursului. El l-a eliminat pe Yago Navarro (Spania), cu 15-10, apoi pe egipteanul Mohammad Shaban (15-14), pentru ca în 16-imi să treacă şi de americanul Adrien Thein-Sandler, cu 15-10. Ajuns între primii 16 spadasini de pe tablou, Alex a pierdut întâlnirea cu italanul Davide Di Veroli, cu 9-15, încheind competiţia pe locul 14.

Un alt sătmărean, Adam Macska, a trecut de maghiarul Mate Tamas Koch (15-14), dar nu a mai putut face acelaşi lucru şi în faţa azerului Ruslan Hasanov, care l-a învins cu 15-10. Adam a încheiat pe locul 47, în timp ce sătmăreanul Balazs Szilagyi a ocupat locul 180.

Sâmbătă s-a tras în proba individuală masculină la cadeţi. Tudor Surducan de la CS Satu Mare a ajuns până pe tabloul de 32 unde a fost eliminat de polonezul Yasseen Mohamen, scor 13-15. Tudor Surducan a ocupat locul 26 la final, din totalul de 143 participanţi.

Spada de la CSM şi CS Satu Mare este antrenată de Francisc Csiszar, Nagy Lehel şi Simona Surducan.

FOTBAL

PSG a cucerit Supercupa Franței

Finala Supercupei Franței la fotbal, Paris Saint-Germain, – FC Toulouse, s-a încheiat cu victoria primei echipe, scor 2-0. Cele două goluri au fost marcate de Kang-In Lee (min.3) și de supervedeta Kilian Mbappe (min. 44).