Al treilea titlu consecutiv cucerit de Gyenes la enduro

Sătmăreanul Emanuel Gyenes continuă să-și îmbunătățească palmaresul de sportiv, iar duminică a cucerit al treilea titlu consecutiv în Campionatul Național de enduro al Ungariei. Se știe că pilotul de la Autonet Motorcycle Team a ales campionatul din țara vecină pentru că acolo vin mai mulți piloți, din diferite țări, iar lupta pentru întâietate este mult mai acerbă.

Sâmbătă și duminică s-a desfășurat cea de-a cincea etapă pe un traseu de 40 de kilometri amenajat la Kaposvar (Ungaria). Concursurile de enduro se întind pe două zile. În total s-au parcurs în weekend 320 kilometri, cu 16 probe speciale incluse (2 pe tură).

Avea doar un singur punct avans la general înaintea ultimei etape

Înaintea ultimei etape, Mani Gyenes ocupa primul loc în clasamentul general. Dar avea un singur punct în plus față de Gabor Szatyina (Ungaria), astfel că a pornit la drum având ca obiectiv o clasare mai bună față de Szatyina. Obiectivul s-a atins, Gyenes a încheiat etapa pe locul 2, Szatyina pe locul 3. Cursa a fost câștigată de austriacul Mario Hirschmugl, aflat la singura etapă câștigată din sezonul 2019 al acestui campionat.

”A fost un campionat foarte strâns, dovadă că totul s-a decis în ultima etapă. Sâmbătă am terminat la 0,8 secunde în spatele austriacului, iar duminică la 4 secunde. Dar obiectivul meu era să termin în fața lui Szatyina”, ne-a declarat Mani Gyenes.

Sătmăreanul a participat la toate cele cinci etape din sezonul 2019. A câștigat etapa cu numărul 3, pe locul 2 s-a clasat de trei ori (etapele 2, 4 și 5), iar în prima etapă, când încă nu și-a revenit complet după accidentarea de la Dakar, sătmăreanul a terminat pe locul 3. Menționăm că Gyenes a participat și la câteva etape de endurocross, însă doar pentru antrenament.

Își pregătește motocicleta pentru Dakar 2020

Întrebat ce urmează pentru el, Gyenes ne transmite că se va ocupa de motocicleta pentru Dakar 2020. Ea trebuie să fie pe vapor pe 5 decembrie la Marsilia (Franța) pentru a fi transportată spre locul unde se va desfășura noul Dakar.

Amintim că pentru următoarele cinci ediții Raliul Dakar se va desfășura pe alt continent și nu în America de Sud, cum am fost obișnuiți în ultimii ani. Ediția 2020 o vom avea în Arabia Saudită și va lua startul pe 5 ianuarie în Jeddah.