Adrian Szilagyi este în premieră campionul României la spadă

Tot de la CSM Satu Mare, Andrei Timoce a cucerit bronzul

Campionatul Naţional de spadă la seniori a început vineri la Satu Mare odată cu proba individuală. În sala de scrimă “Alexandru Csipler” s-au prezentat la start 49 de sportivi de la toate cluburile din ţară. Iar printre ei s-au aflat şi sportivi de la CSM şi CS Satu Mare. Adrian Szilagyi de la CSM a obţinut cea mai preţioasă medalie şi se află la primul titlu naţional din carieră, la seniori individual. O altă medalie, cea de bronz, a fost cucerită de colegul său de club, Andrei Timoce.

Concursul s-a dovedit a fi extrem de disputat. S-au dat multe lupte de la ora 9:00 şi până în jurul orei 17:00. În primă fază, spadasinii s-au duelat în cele două tururi de grupe preliminare, iar apoi toţi au ajuns pe un tablou incomplet de 64, cu eliminări directe. Adrian Szilagyi s-a calificat cu emoţii în semifinale, iar acolo l-a întâlnit pe Tatian Bolboceanu (CS Univ. Craiova). Un duel extrem de echilibrat, sătmăreanul fiind condus în primele minute. Dar s-a ţinut de craiovean, a preluat conducerea la 9-8, iar într-un final s-a impus cu 15-13.

În marea finală s-a aflat faţă în faţă cu Mario Persu (CS Univ. Craiova). S-a mers cap la cap, pentru ca Adrian Szilagyi să câştige ultimul act cu 15-12 şi să cucerească medalia de aur.

Andrei Timoce a pierdut în semifinale cu Mario Persu, scor 6-15, trecându-şi în palmares medalia de bronz. Aproape de podium l-am avut şi pe Bertalan Arkoşi (locul 5), tot de la CSM Satu Mare.

Premierea sportivilor a fost făcută de campioana noastră olimpică, Simona Pop.

Celelalte rezultate ale sătmărenilor: Nagy Lehel (CS) – 12, Adam Macska (CSM) – 15, Alexandru Oroian (CS) – 19, Marton Szep (CS) – 20, Balazs Szilagyi (CS) – 26, Zoltan Kato (CS) – 30, David Ziman (CS) – 34, Tudor Surducan (CS) – 37. Sportivii sătmăreni sunt antrenaţi de Francisc Csiszar, Nagy Lehel şi Simona Surducan.