Adrian Rus i-a salutat la final pe copiii sătmăreni prezenţi la România – Norvegia

Naţionala României de fotbal a remizat marţi pe Arena Naţională într-un meci cu Norvegia care a contat pentru etapa a 8-a din Grupa F a preliminariilor pentru Euro 2020. Tricolorii rămân pe locul 3 şi în ultimele două meciuri au nevoie de o victorie cu Suedia, respectiv de cel puţin un egal cu Spania.

Chiar dacă nordicii au dominat la capitolul posesie, elevii lui Cosmin Contra sunt cei care au avut cele mai mari ocazii. Din statistici extragem şuturile pe poartă, 7-4 în favoarea noastră, şuturile pe lângă poartă 8-6 pentru tricolori. După o primă repriză albă, Puşcaş a ratat un penalty în minutul 52. Peste 10 minute, Mitriţă reuşeşte să deschidă scorul după o acţiune individuală, depăşirea unor adversari şi un şut perfect la colţul lung (min. 62). România n-a rezistat până la capăt şi imediat după ce Spania a egalat în Suedia, Sorloth este servit ideal, reuşind să înscrie de lângă Benzar (min. 90+2). România – Norvegia s-a încheiat 1-1 şi urmează o adevărată finală în luna noiembrie cu Suedia.

Rus i-a salutat pe sătmărenii din tribune

29.854 de spectatori au asistat marţi la meciul România – Norvegia, majoritatea copii sub 14 ani. O mobilizare exemplară a existat şi în judeţul Satu Mare. Zeci de copii de la LPS şi Il Calcio, având însoţitori profesori şi antrenori, au pornit la drum spre Arena Naţională să-i susţină pe tricolori. Grupul sătmărean s-a aşezat în primele rânduri de jos dintr-o peluză şi au afişat un banner cu numele judeţului nostru pe el. Sătmărenii i-au susţinut pe tricolori timp de 90 de minute şi au fost fericiţi că Adrian Rus a jucat bine tot jocul. La final, fundaşul sătmărean s-a dus spre peluză să-i salute pe susţinătorii săi. Mai mult, din poze se vede cum Adrian Rus îi oferă lui Cosmin Iuhas un tricou al naţionalei României.

Jucătorii folosiţi:
România: Tătăruşanu (cpt.) – Benzar, Rus, Nedelcearu, Bancu – Anton (Bordeianu 84), Marin – Deac, Mitriţă (Nistor 78), Stanciu – Puşcaş (Andone 63). Selecţioner: Cosmin Contra.
Norvegia: Jarstein – Elabdellaoui, Hovland, Ajer, Aleesami – Johansen (Sorloth 46), Berge, Henriksen (Normann 81), Selnaes (Johnsen 67) – King, Odegaard. Selecţioner: Lars Lagerback.

În celelalte meciuri ale etapei, Suedia şi Spania au remizat 1-1, iar Feroe a învins Malta cu 1-0.