ACS Comuna Recea – CSM-Olimpia Satu Mare 0-0

Într-un “amical” jucat până în minutul 70

În cel mai tare meci de pregătire al sezonului, CSM Olimpia Satu Mare a jucat marți după amiază la Recea unde a întâlnit echipa din localitate. O echipă solidă, care a făcut o figură frumoasă în sezonul trecut în Liga 3.

Din păcate meciul a avut un deznodământ neplăcut întrerupându-se în minutul 70 din cauza unor incidente petrecute între jucători. Mai exact, cei de la Recea l-au urmărit aproape pe tot parcursul jocului pe Gabi Cădar, jucător care a evoluat în sezonul trecut la Unirea Tășnad și căruia, zic ei, aveau motive să-i plătească niște polițe. Și, după ce prin minutul 70 unul dintre jucătorii echipei gazdă a pus o talpă pe glezna lui Cădar, s-a creat un meleu în care au fost angrenați aproape toți jucătorii. După câteva minute bune de kickbox, spiritele s-au potolit greu, dar jocul nu a mai fost reluat.

Până în acela minut a fost un meci disputat mai mult între cele două careuri fără faze notabile de poartă. De exemplu, în prima repriză, nicio echipă nu a avut șut pe spațiul porții. Repriza a doua a fost ceva mai animată dar, așa cum am precizat mai sus, s-a jucat doar până în minutul 70. “Am ținut piept unei echipe valoroase care în sezonul trecut a terminat pe locul 2 în Seria 5 din L3. Ne-am organizat bine în apărare, am pasat mult și, cu excepția incidentelor, sunt mulțumit de cum s-au descurcat jucătorii mei”, a spus antrenorul Zoltan Ritli.

CSM-Olimpia: Oșan – Ștef, Țoca, Raul Ritli, Ionescu, Nylvan, Schwarckopf, Șimon, Egri, Faur, Cădar. Au mai jucat Bordac, Maxim și Zima.

Vineri se joacă la Apa

În contextul incidentelor petrecute la Recea, revanșa programată pentru sâmbătă nu se va mai juca. Drept urmare, conducerea clubului sătmărean a perfectat un alt meci de pregătire, cu Victoria Apa. Partida se va disputa vineri, la Apa, cu începere de la ora 18:30.