A treia oară a fost cu noroc

CSM Satu Mare a câștigat sâmbătă un turneu 3×3 de la Cupa României

Dacă în primele două turnee s-a oprit în sferturi, echipa feminină de baschet 3×3 a clubului CSM Satu Mare, formată din Adina Pop, Andreea Lazăr, Alexandra Uiuiu și Anamaria Kadar, s-a impus în al treilea turneu din “3×3 Cupa Romaniei, ediția 2018-2019”, după ce a câștigat finala disputată împotriva echipei ACS Sepsi SIC Sfantu Gheorghe, cu scorul de 21-17.

În semifinalele celui de-al treilea turneu al competiției KO, desfășurat sâmbătă, întrecere organizată de Federația Română de Baschet și 3×3 România, cu sprijinul Ministerului Tineretului și Sportului și Sport Arena, echipa CSM Satu Mare, singura care a acumulat punctaj maxim, cu cinci victorii în cinci partide, s-a impus și în fața grupării CSU Oradea, cu scorul de 18-16, iar finalista ACS Sepsi SIC Sfantu Gheorghe a trecut de CS Rapid Bucuresti, cu scorul de 21-19.

În primele două turnee, de joi și vineri, fetele noastre au pierdut în sferturi în fața aceluiași adversar, Phoenix Constanța și au terminat pe locul cinci. Phoenix Constanța a câștigat primele două turnee.
Ultimul turneu din seria de patru de la Arena de Baschet s-a disputat ieri. Iar CSM Satu Mare a dat, iar peste Phoenix Constanța în sferturi, fiind depășită scor 20-15.

În afara acestor prime turnee, mai sunt programate să se dispute alte 6 turnee (2 în decembrie 2018 și 4 în februarie 2019), iar Turneul Semifinal și Turneul Final din 3×3 Cupa României se vor desfășura în finalul lunii mai din anul viitor (25 și 26 mai 2019).

FRB menționează că a doua ediție a Ligii Nationale de Baschet 3×3, feminin, va avea loc în vara anului viitor, în perioada 1 iunie – 4 august, și va fi organizată de FRB și 3×3 România, cu sprijinul MTS și în colaborare cu partenerii de la Sport Arena. Programul competițional al LNB 3×3, feminin, ediția 2019, cuprinde 10 turnee, cu mențiunea că Turneul Final al LNB 3×3 va avea loc în perioada 3-4 august 2019.