A doua victorie obţinută de baschetbaliste

CSM Satu Mare – CSU Alba Iulia 79-63 (45-37)

Baschetbalistele de la CSM Satu Mare au jucat duminică pentru etapa a doua din Liga Naţională. Ne aşteptam la o victorie mai uşoară, dar CSU Alba Iulia a început energic.

Marius Dobă le-a folosit din primele secunde pe Sfîrlea, Mandache, Green, Harrison şi Baltic. Albaiuliencele au început nesperat de bine, au făcut rapid 5-0, după care aveau să vină şi primele puncte sătmărene (2-5, Harrison). Am egalat la 5, dar echipa oaspete a profitat de greşelile sătmărencelor, câştigând primul sfert la o diferenţă de 13 puncte. CSM s-a trezit în sfertul secund, iar la pauza mare a condus cu 45-37. Ultimele două sferturi au oferit un meci echilibrat, iar CSM Satu Mare a reuşit să-i satisfacă pe cei peste 200 de suporteri, trecându-şi în cont a doua victorie din campionat. CSM Satu Mare – CSU Alba Iulia s-a terminat 79-63, pe sferturi: 13-26, 32-11, 13-18, 21-8.

Legat de marcatoare, recunoaştem că ne-am bazat pe clubul organizator după ce am pierdut şirul, dar CSM Satu Mare nu ne-a putut oferi la final o statistică. O problemă pe care clubul sătmărean nu este în stare să o rezolve de câteva săptămâni.