Ponta: Geoană, ca un bun creştin, îl iubeşte iar pe Antonescu; PNL şi PDL se înţeleg când au interes

Scris de Mioara Maxim, 16 iulie 2010 « Ştirea precedentă | Înapoi la index | Ştirea următoare »

Preşedintele PSD, Victor Ponta, a declarat, joi, la Piteşti, în CExN, că spre deosebire de el, Mircea Geoană a uitat “cât de tare îi înjura pe social-democraţi ” preşedintele PNL în campania pentru prezidenţiale, menţionând că acum preşedintele Senatului “îl iubeşte din nou” pe Crin Antonescu.

“Domnul Geoană a uitat cât de tare ne înjura Crin în alegeri. Ne spunea să îl lăsăm în pace, că nu contează. Acum Geoană, ca un bun creştin, îl iubeşte din nou. Eu nu îl iubesc (pe Crin Antonescu, n.r.)”, a spus Ponta.

El a mai arătat că agresivitatea PNL la adresa social-democraţilor este “dăunătoare”, el precizând că nu este cazul ca PSD să considere PNL nici prieten, nici duşman, în condiţiile în care liberalii “merg pe drumul lor”.

“PNL îşi urmăreşte propriul interes. Nu e cazul să ne considerăm nici prieteni, nici duşmani. Ei merg pe drumul lor. Sperăm să nu fie prea agresiv la adresa noastră. Această agresivitate este dăunătoare. Nu înţeleg preocuparea să ne înjure pe noi decât pe Băsescu şi Boc. Nu am înţeles povestea cu alierea cu foşti fesenişti. Eu nu am fost, îi respect, dar nu cred că trebuie să primim lecţii de la liberali”, a spus Ponta, citat de Mediafax.

El le-a cerut social-democraţilor să nu fie enervaţi pe atacurile PNL la adresa PSD. “Nu fiţi enervaţi, că nu ne atacă doar PDL, ci şi PNL, vor fi o mulţime de atacuri sub centură. Azi, la Baia Mare, s-a făcut alianţă PNL şi PDL care ne-a schimbat viceprimarul. Nu vă enervaţi. Dumneavoastră, în teritoriu, ştiţi foarte bine că PNL şi PDL, când au un interes, se înţeleg foarte bine”, a spus Ponta.

Preşedintele PSD a spus că a citit că liderul PNL Crin Antonescu ar fi afirmat că social-democraţii se “înţeleg” cu Traian Băsescu. “Am citit într-un ziar că Antonescu a spus că ne înţelegem cu Băsescu. E o măgărie. Nu cred că a spus Antonescu aşa ceva”, a spus Ponta.

El a arătat că nu va accepta “măgării” de genul celeia privind “înţelegerea” dintre Băsescu şi social-democraţi şi că, în opinia sa, aceasta a fost o “şopârlă”, “aruncată” pentru a se certa între ele partidele de opoziţie.

Adaugă un comentariu Ne păstrăm dreptul de a refuza publicarea comentariilor care nu respectă nişte reguli simple ale bunului simţ, care reprezintă atac la persoană, sau care sunt off-topic. Câmpurile marcate cu (*) sunt obligatorii.