Băsescu amenintă cu un premier politic, dacă Croitoru nu este învestit

Scris de Mioara Maxim, 16 Octombrie 2009 « Ştirea precedentă | Înapoi la index | Ştirea următoare »

Pre;edintele Traian Băsescu a anun\at, vineri, că, dacă Guvernul condus de Lucian Croitoru nu va fi învestit de Parlament, va desemna un al doilea premier, de data aceasta politic, “din partidul cu cel mai mare număr de parlamentari”, fără să nominalizeze partidul ;i persoana care va fi propusă.

Anun\ul a fost făcut vineri diminea\a, la postul public de televiziune. Întrebat care va fi următorul său pas în cazul în care un Guvern condus de Lucian Croitoru nu va fi învestit de Parlament, Băsescu a răspuns că singura sa solu\ie va fi să desemneze un premier politic.

“Nu am nicio altă solu\ie decât să respect votul din alegerile din 2008 ;i să desemnez un al doilea premier, de data aceasta politic, din partidul cu cel mai mare număr de parlamentari. Nu pot spune numele”, a anun\at ;eful statului, citat de Mediafax. În discu\ia de mar\i cu PDL, în cadrul consultărilor pentru nominalizarea viitorului premier, Băsescu s-a referit la forma\iunea democrat-liberală ca fiind “partidul cu cel mai mare număr de parlamentari”.

Articolul 85 din Constitu\ie stabile;te că pre;edintele desemnează un candidat pentru func\ia de prim-ministru ;i nume;te Guvernul pe baza votului de încredere acordat de Parlament. Potrivit articolului 103 din Constitu\ie, pre;edintele României desemnează un candidat pentru func\ia de prim-ministru, în urma consultării partidului care are majoritatea absolută în Parlament ori, dacă nu există o asemenea majoritate, a partidelor reprezentate în Parlament, iar candidatul pentru func\ia de prim-ministru va cere, în termen de 10 zile de la desemnare, votul de încredere al Parlamentului asupra programului ;i a întregii liste a Guvernului.

Adaugă un comentariu Ne păstrăm dreptul de a refuza publicarea comentariilor care nu respectă nişte reguli simple ale bunului simţ, care reprezintă atac la persoană, sau care sunt off-topic. Câmpurile marcate cu (*) sunt obligatorii.