Gelu Măgureanu a încetat din viaţă
Sâmbătă, 4 iulie, s-a stins din viaţă, la numai 42 de ani, Gelu Măgureanu, militant pentru drepturile romilor din Satu Mare.
Gelu Măgureanu s-a născut în judeţul Bacău la 24 decembrie 1967. A absolvit Facultatea de Sociologie din cadrul Universităţii din Bucureşti, iar după stabilirea la Satu Mare şi-a completat studiile cu un master în Drept comunitar la Universitatea “V. Goldiş”. Până să ajungă pe meleaguri sătmărene, a desfăşurat o intensă activitate publicistică, de ziarist şi poet, fiind iniţiatorul primului ziar destinat romilor. Debutul literar şi-l face cu volumul de poezii “Fereastra de dincolo”, o carte mult apreciată de critica literară. Pe plan local a lucrat în cadrul serviciului SPAS ca inspector pentru problemele romilor, a fost membru în Biroul Judeţean al romilor şi a elaborat strategia de îmbunătăţire a calităţii vieţii romilor din Satu Mare. Numele său este strâns legat de o altă lucrare având ca temă strategia educaţională pentru copiii romi.
Redacţia cotidianului “Informaţia Zilei” transmite condoleanţe familiei îndoliate. Dumnezeu să-l odihnească!
Ştiri similare
- Marti seara, un satmarean si-a pierdut viata izbindu-se cu masina de un copac
- La Tasnad a fost inaugurat primul Centru de Resurse pentru Romi
- Ciupercile otravitoare fac a treia victima
- Copiii de romi din Beltiug s-au apucat serios de scoala
- Lellouche: Franţa aşteaptă ca România să instituie un sistem de ajutor pentru integrarea romilor
- Si romii din Soconzel vor avea apa pe strada


















Drum lin spre ingeri, Gelu Magureanu!
Oare unde si cand e inmormantarea lui Gelu, stie cineva?
Sa te odihnesti in pace si sa te rogi pentru noi toti, draga prietene!
Pentru mine vei ramane o flacara vie precum aerul nu ne lipseste zilnic!
Tinem la tine mereu si nu te vom uita niciodata, dragul nostru Gigi!
[...] Un calugar de la o manastire este acuzat ca a avut relatii intime cu un barbat. Scriitorul bacauan Gelu Magureanu a murit. Se moare tot mai mult. Ieri am aflat, nu cu prea mare surprindere, prin acele mecanisme ale vietii [...]
sper ca acolo
unde esti nu mai simti durerea…
si din cand, in cand, mai arunca o privire si catre ,
cei care am tinut la tine
sper ca acolo
unde esti nu mai simti durerea…
si din cand, in cand, mai arunca o privire si catre ,
cei care au tinut la tine
maine se fac 6 saptamani de cand ai plecat ….in alta lume , prea curand nu ai sa fi uitat
24 decembrie, ajunul craciunului sfant…ai fi implinit 42 de ani…
Si eu am mers ca un cretin sa caut numarul tau de telefon, ca nu mai vazusem de 3 ani.
atatea evenimente organizate fara tine…….