Maramureşeanul Olimpiu Făt pe podium la Campionatul Mondial de Skandenberg

Scris de Vasile Gherman, 06 noiembrie 2019 « Ştirea precedentă | Înapoi la index | Ştirea următoare »

Sportivul Olimpiu Făt face cinste Maramureşului. Fostul campion naţional la culturism şi Skandenberg a câştigat trei medalii la Campionatul Mondial de Skandenberg, desfăşurat zilele trecute la Constanţa.

Supranumit „Paco”, Olimpiu Făt a particpat la categoria Master – 100 kg, unde a câştigat medalia de argint la braţul stâng şi medalia de bronz la braţul drept. Sportivul maramureşean a fost învins de cel mai titrat sportiv al acestei discipline, românul Ion Oncescu, supranumit Iron Man (de şapte ori campion mondial). După finala la braţul stâng, Ion Oncescu a declarat că îl cunoaşte pe Olimpiu Făt din 2001, când a avut ultimul meci cu sportivul maramureşean care a câştigat de mai multe ori Cupa României la mâna stângă (proba forte a maramureşeanului). Olimpiu Făt s-a născut în urmă cu 44 de ani şi este originar din Dăneşti, comuna Şişeşti. Parctică skandenberg din anul 2001 (unul dintre veteranii disciplinei), a fost campion european în anul 2006, campion naţional la ambele braţe şi multiplu medaliat la concursuri naţionale şi internaţionale. La cea de-a 41 ediţie a acestui eveniment sportiv organizat de World Armwrestling Federation (WAF) au participat aproximativ 1.500 de sportivi din peste 50 de ţări (din Europa, Asia America şi Africa) la toate categoriile de greutate şi vârstă. Fiind un bun ambasador, în ceea ce înseamnă practicarea sportului la nivel internaţional, campionul Olimpiu Făt face cinste judeţului, ţării şi pentru aceasta merită apreciat şi respectat. Felicitări şi mult succes!