Handbal masculin. Liga Nationala – HC Minaur Baia Mare – Pandurii Tg. Jiu 28-33 (9-17)

Scris de Horia Crisan, 17 octombrie 2010 « Ştirea precedentă | Înapoi la index | Ştirea următoare »

Evolutie buna, dar nu se putea mai mult

Sala Polivalenta “Lascar Pana”. Spectatori cca 1.000

Minaur Baia Mare: Viman 8 interventii bune, Ilii una – Campan 8, Asoltanei 6, A. Popescu 6 (2 din aruncari de la 7m), Buciuman 5, Fotonea 1, Micu 1, Gherasim 1, Juverdeanu, Puscas, Gaborean. Antrenori: Costica Buceschi, Florin Mironescu, Ioan Belu.

Pandurii Lignitul: Ciobanu 11 interventii bune, Radulescu, Dragomir – Florea 13 (4 din aruncari de la 7m), Criciotoiu 5, Iacob 5, Novanc 3, Humberto 3, Kukrica 2, Sandru 2, Truica, Paius, Apolzan, Enache, Giotoiu. Antrenori:Vasile Stanga si Mircea Bedivan.

Aruncari de la 7m: 3-4, transformate, 2-4. A ratat: Asoltanei. Minute de eliminare: 8-6. In minutul 7, Apolzan a fost eliminat definitiv pentru un fault asupra lui Asoltanei.

Cu toate ca s-a anuntat in ultimul moment ca pentru acest joc vor putea fi folositi toti componentii lotului Minaurului, mai putin cei doi imprumutati de la Pandurii Lignitul (Valentin Popescu si Ionut Mazilu). Pana la urma, pe raportul de joc, au fost inscrsi doar jucatorii, care au avut drept de joc si in meciul de la Oradea. Indiferent daca antrenorii baimareni aveau la dispozitie intreg lotul sau nu, Minaur pornea cu sansa a doua in fata unei echipe, care si-a propus un loc pe podium. Baimarenii au inceput bine, si dupa 12 minute, chiar au condus cu 5-4, dupa care, timp de 11 minute nu au mai reusit sa inscrie si oltenii au intrat la pauza cu un avantaj de 8 goluri. In repriza secunda, tinerii jucatori ai Minaurului au dovedit ca au capacitate de a face performanta si s-au apropiat la doar doua goluri cu 10 minute inainte de final, 23-25. Pana la urma, experienta si-a spus cuvantul si oaspetii au obtinut o victorie scontata.

Rezultatele etapei

Univ. Transilvania Cluj – Univ. Bucovina Suceava 19-20 (9-13)

HC Odorhei – Dinamo Municipal Brasov 38-32 (20-15)

HC Minaur Stiinta CSM Baia Mare – Energia Lignitul Pandurii Tg. Jiu 28-33 (9-17)

Univ. Poli. Municipal Timisoara – CSM Oradea 34-31 (15-17)

CSM Satu Mare – CSA Steaua Bucuresti 30-28 (13-17)

:tiinta Municipal Dedeman Bacau – HCM Constanta 29-25 (17-13

UCM Resita – CSM Bucuresti 45-38 (24-21)