Handbal feminin. Liga Nationala – Joc bun, dar fara victorie

Scris de Horia Crisan, 13 martie 2011 « Ştirea precedentă | Înapoi la index | Ştirea următoare »

CSM Bucuresti – HCM Stiinta 34-29 (15-17)

Sala Rapid – circa 200 de spectatori. CSM< Georgeta Guresoaie, Alina Iordache Iordache (8 interventii bune), Alina Ifrim – Oana Catrinoi 1, Gabriela Chitulescu 5, Andreea Cruceanu, Greta Dinu, Alina Dobrin 8, Mihaela Doica 3, Cristina Niculae 7, Elena Paval 2, Lucia Popa 5 (2 din 7 m), Marina Stancu, Daniela Strat 3 (toate din 7 m). Antrenori< Vasile Margulescu si Flori Iliescu.

HCM Stiinta< Claudia Cetateanu (8 interventii bune, a aparat inclusiv 2 aruncari de la 7 m), Flavia Vulturar-Matei 3 interventii bune – Aneta Pirvut 12 (5 din aruncari de la 7 m), Camelia balint-Hotea 6, Raluca Pomohaci-Mihai 6, Ioana Negria-Ravasz 2, Cristina Pop 1, jenica Pop-Rudics 1, Lavinia Dobromir 1, Timeea Tatar, Cynthia Tomescu, Diana Puiu. Antrenori< Ioan Baban si Lucian Ghiulai.

Aruncari de la 7 m< 7-5> transformate< 5-5. Au ratat< Dinu si Strat. Minute de eliminare< 8-20 (Pomohaci-Mihai a fost descalificata pentru trei eliminari in min. 57).

Au arbitrat aradenii Octavian Fanata si Aurel Moldoveanu.

Prima repriza a fost echilibrata pana in minutul 11, cand scorul a fost 5-5, dupa care pana la pauza baimarencele au condus in permanenta si au intrat la vestiare cu un avantaj de doua goluri.

In primele trei minute din repriza secunda fiecare echipa a marcat cate un gol, dupa care gazdele au reusit sa inscrie de patru ori fara sa primeasca gol. Pana la final, baimarencele au incercat sa intoarca rezultatul, dar cei doi „greieri” aradeni, printr-o maniera smechereasca de a fluiera au reusit sa le zadarniceasca intentiile. Echilibrul s-a mentinut pana in minutul 57, scor 30-29. Arbitrii o elimina usor pe Pomohaci-Mihai, apoi se fac ca nu vad un croseu expediat de Alina Dobrin in plina figura Cameliei Balint-Hotea, mai trec cu vederea si peste un upercut receptionat de Aneta Pirvut, si gazdele s-au impus cu o diferenta, de scor care nu reflecta realitatea din teren.