Handbal feminin. Liga Nationala – HCM Roman – Stiinta HCM Baia Mare 25-23 (14-11)

Scris de Horia Crisan, 28 octombrie 2009 « Ştirea precedentă | Înapoi la index | Ştirea următoare »

HCM Roman: Gabriela Cristescu 11 interventii bune, Ana Maria Olariu – Corina Demeterca 4, Ana Maria Dudescu, Ana Maria Horobet, Oana Pop 4, Raluca Sandu, Carmen Stoleru 5, Cristina Strungaru, Carmen Tita, Mihaela Tivadar 6, Ramona Mazur 6 (toate din 7 m). Antrenor: Cornel Badulescu. Stiinta HCM: Claudia Cetateanu 8 interventii bune, Flavia Vulturar-Matei – Carmen Buceschi, Magda Kengyel-Kovacs 2, Camelia Balint-Hotea 4 (3 din 7 m), Anca Amariei 3, Melinda Geiger 6, Jenica Pop-Rudics 1, Borbely Szanet 1, Lavinia Dobromir 3, Raluca Pomohaci-Mihai, Cristina Pop, Aneta Parvut 3. Antrenori: Ioan Baban si Costica Buceschi.

Aruncari de la 7 m: 6-4; transformate: 6-3. A ratat Balint. Minute de eliminare: 6-12. In minutul 47, Oana Pop a fost descalificata pentru trei eliminari. Au arbitrat: Sorin Dinu si Constantin Din (ambii din Bucuresti).

Debutul partidei a fost unul echilibrat, gazdele conducand la unul sau doua goluri, dupa care jucatoarele baimarene reusesc sa egaleze, ba chiar sa preia conducerea, 8-9, in minutul 17, de altfel singura data cand jucatoarele antrenate de Baban si Buceschi au condus in aceasta partida. In repriza secunda, moldovencele au reusit sa se desprinda la sase goluri, pe fondul unei aparari „rarefiate” a oaspetelor, dupa care fetele noastre revin in joc si se apropie la 22-21 in minutul 55. Cand puteau sa rastoarne rezultatul, jucatoarele baimarene au pasat gresit (Raluca Pomohaci-Mihai), au aruncat la poarta fara simt de raspundere (Anca Amariei) si pana la final, gazdele au reusit sa obtina o victorie, care tot atat de bine putea sa fie si o infrangere.