Handbal feminin. Liga Nationala – CSM Cetate Devatrans – HCM Stiinta Baia Mare 33-34 (15-17)

Scris de Horia Crisan, 13 septembrie 2009 « Ştirea precedentă | Înapoi la index | Ştirea următoare »

Sala sporturilor din Deva. Spectatori circa 200.

Cetate Devatrans: Laura Poenaru, Mihaela Ialomiteanu, Delia Ghila – Elena Moise 9 (7 din 7 m), Melinda Toth 7, Florentina Cartas 7, Zsuzana Mucsi 5, Valentina Bardac 2, Verica Nikolic 1, Gulnara Garipova 1, Nicoleta Trana 1, Amalia Pop. Antrenor: Dumitru Musi.

Stiinta HCM: Claudia Cetateanu 4 interventii bune, Eugenia Popovici 3 interventii bune, a aparat o aruncare de la 7 m – Melinda Geiger 8 (3 din 7 m), Magda Kengyel-Kovacs 7 (unul din 7 m), Anca Amariei 6, Camelia Balint-Hotea 6, Zsanett Borbely 4, Jenica Pop-Rudics 3, Lavinia Dobromir, Carmen Buceschi, Aneta Parvut, Raluca Pomohaci-Mihai, Cristina Pop. Antrenori: Ioan Baban si Costica Buceschi.

Aruncari de la 7 m: 8-6, transformate 7-4. Au ratat: Cartas, respectiv Balint-Hotea si Geiger. Minute de eliminare: 4-8. Au arbitrat: Adrian Barbu – Sorin Nica (ambii din Pitesti).

Dupa ce in prima etapa baimarencele au reusit scorul etapei in deplasare, 41-21, cu Rapid CFR Bucuresti, iata ca, in cel de-al doilea meci din actualul campionat, fetele antrenate de Ioan Baban si Costica Buceschi au reusit o noua victorie in deplasare, de aceasta data la Deva. Echipa deveana, antrenata de Dumitru Musi, o nuca tare in acest campionat (s-a intarit cu mai multe jucatoare si a evoluat bine in prima etapa la Brasov), nu a avut pre multe sanse in fata fetelor noastre, care au controlat meciul pe tot parcursul lui. Prima repriza a fost una echilibrata, gazdele reusind sa conduca la o diferenta de doua goluri in minutul 22 cu 14-12, dupa care pana la pauza oaspetele au reusit sa marcheze de cinci ori primind un singur gol.

Cea de-a doua repriza a fost o cursa de urmarire din partea devencelor, insa acestea nu au mai reusit nici macar sa egaleze echipa noastra, care in minutul 52 a condus cu 31-26. Finalul a fost icandescent, insa baimarencele au reusit sa reziste presiunii din partea gazdelor, publicului si arbitrilor si au obtinut cea de-a doua victorie in deplasare din tot atatea jocuri sustinute.

Miercuri, in mod normal, baimarencele vor obtine cea de-a treia victorie, in jocul de pe teren propriu cu Universitatea Resita.