Scris de Horia Crisan, 20 martie 2011 « Ştirea precedentă | Înapoi la index | Ştirea următoare »

HCM Stiinta Baia Mare – HC Zalau 23-21 (15-13)

Sala polivalenta „Lascar Pana”. Spectatori< circa 1.200. HCM Stiinta< Claudia Cetateanu o interventie buna, Flavia Vulturar-Matei 12 interventii bune, inclusiv o aruncare de la 7 m – Camelia Balint-Hotea, Jenica Pop-Rudics 1, Aneta Pirvut 7 (3 din 7 m), Eliza Buceschi 5, Raluca Pomohaci-Mihai 1, Timeea Tatar 5, Cristina Pop, Lavinia Dobromir, Ioana Negria-Ravasz 4, Krisztina Klocza, Diana Puiu, Cynthia Tomescu. Antrenori< Ioan Baban si Lucian Ghiulai.

HC Zalau< Mirela Nechita 12 interventii bune, inclusiv o aruncare de la 7 m, Andreea Cheta o interventie buna – Crina Ailincai, Elena Babeanu 8, Florina Ciobanu, Andreia Ciuciulete 4, Mariana Cristoaica, Alina Czeczi 4 (3 din 7 m), Adriana Holhos, Nicoleta Molfea 3, Ana Maria Lazer-Somoi 1. Antrenori< Gheorghe Tadici si Sorin Radulescu.

Aruncari de la 7 m< 5-9> transformate 3-8. Au ratat< Parvut, respectiv Babeanu. Minute de eliminare< 12-14, dintre care Tadici a avut 4 minute pentru Zalau. Cartonase rosii< 1-1 (Dobromir, descalificata in min. 55 dupa a treia eliminare, respectiv Tadici, in min. 44, pentru proteste). Au arbitrat< Bogdan Stark (Bucuresti) si Romeo Stefan (Ploiesti). Observator< Valter Dancescu (Bucuresti).

Recital Ghita Tadici

A fost un meci spectaculos, care a avut toate ingredientele, cu rasturnari spectaculoase de scor, ambele echipe conducand alternativ pe tabela de marcaj. Am avut „spectacolul” cu care ne-am obisnuit, recital Ghita Tadici si finalizat cu o victorie savurata de cei prezenti in sala, precum si de toti sustinatorii echipei baimarene. Jocul a debutat cu ghinion pentru echipa baimareana, deoarece in minutul 3, una dintre piesele grele ale angrenajului, Cami-Balint Hotea, s-a accidentat si nu a mai evoluat. Oaspetele au avut initiativa in prima repriza pana in minutul 18, cand au condus la o diferenta de un gol, dupa care gazdele au reusit trei goluri consecutive, au condus si cu patru goluri, 15-11, in minutul 23, insa au intrat la vestiare cu un avantaj de doua goluri. In partea a doua a jocului, debutul de repriza le-a apartinut zalauancelor, care au reusit sa egaleze, dupa care s-au desprins la 16-18, moment in care Ioan Baban a cerut time-out, dupa care echipa sa a inscris cinci goluri consecutiv, fara sa primeasca niciunul. Aceasta diferenta de trei goluri s-a aratat suficienta pentru echipa baimareana in duelul „orgoliilor” antrenorilor.