Fotbal. Liga a II-a. Seria Vest – A venit prima victorie in deplasare pentru FC Baia Mare

Scris de Horia Crisan, 25 octombrie 2009 « Ştirea precedentă | Înapoi la index | Ştirea următoare »

FC Bihor: Pascal – Tarca, Cosma, Tanc, Vianu – Fl. Pop (’46, A. Achim), C. Bucur, C. Straut, Florut – L. Lobont (’46, Z. Bundea), P. Sanda. Antrenor: Ioan Petcu. FC Baia Mare: Bota – Durus, Hodor, Somcherechi, G. Bar – Drule, Ernszt (’72, Bichiri), Vanca, Iatu – Bumba (’67, F. Achim), Roszel (’77, Peres). Antrenor: Florin Fabian, Dinu Bumb si Vasile Sleam. Au arbitrat: Romulus Constantin Pop (Tg. Mures) – Costin Florescu (Satu Mare), Gabriel Dan (Timisoara). Rezerva: Dan Gherle (Cluj). Obs. Sorin Vadana (Cluj).

Iata ca aceasta echipa chinuita din punct de vedere financiar a reusit sa obtina prima victorie in deplasare si asta datorita celor doua goluri inscrise de varful Robert Roszel, adus in urma cu trei saptamani.

Baimarenii au deschis scorul in minutul 8, prin Roszel, care a inscris cu un sut pe langa portarul Pascal, in urma unei combinatii cu cel mai tanar jucator (15 ani), Claudiu Bumba, 0-1. Cel de-al doilea gol a cazut in ultimul minut al primei reprize, Roszel a inscris din apropiere cu o lovitura de cap, mingea a lovit bara transversala si a depasit linia portii, 0-2. In cea de-a doua repriza gazdele au inceput o cursa de urmarire, dominand teritorial. Bihorenii au redus din diferenta in minutul 72, prin C. Bucur, care a trimis un sut plasat de la 8 m in coltul lung al portii lui Alin Bota, 1-2. Pana la final nu s-a mai intamplat nimic si FC Baia Mare se intoarce cu trei puncte de la Oradea.

La finalul partidei, antrenorul echipei baimarene, Florin Fabian, s-a aratat multumit de evolutia jucatorilor sai, pe care a tinut sa ii felicite pentru rezultat, dar nu a putut sa se abtina de a mai trage inca o data semnalul de alarma asupra situatiei financiare a clubului. „Sunt mandru ca antrenez aceasta echipa minunata, acesti jucatori cu caracter. Datorita vointei lor, FC Baia Mare inca traieste. Ne-am fi multumit si cu un punct la Oradea, era un rezultat pozitiv, bucuria noastra este cu atat mai mare cu cat am obtinut victoria. Sper ca autoritatile sa se implice mai mult si sa ajute aceasta echipa pentru ca nu merita sa moara.” a declarat Florin Fabian. Capitanul echipei baimarene, Petrica Negrea, desi a fost la Oradea, nu a jucat, deoarece i-a fost uitat acasa carnetul de legitimare.

Rezultatele etapei si marcatorii

CFR Timisoara – Gaz Metan CFR Craiova 0-3 (echipa gazda nu a fost programata)

Fortuna Covaci – Minerul Lupeni 2-2 (2-0)

Au marcat< A. Suciu (’12), Crisan (’35), respectiv Gideon (’58), R. Cristian (’72)

Silvania Simleu – CS Otopeni 0-2 (0-0)

Au marcat< Manea (’85), Draghici (’86)

FC Bihor – FC Baia Mare 1-2 (0-2)

Au marcat< C. Bucur (’72), respectiv Roszel (‘8, ’45)

CSM Ramnicu Valcea – FCM Targu Mures 2-4 (2-3)

Au marcat< Boroiban (‘4), Dinu (’24), respectiv Vartic (’12), Vancea (’38), St. Pop (’44), Al. Pop (’74)

„U” Cluj-Napoca – FC Dorbeta Turnu Severin 3-0 (1-0)

Au marcat< Machado (’23, ’59), Lemnaru (’88)

Jiul Petrosani – Muresul Deva 0-1 (0-1)

A marcat< Bajko (’22)

Dacia Mioveni – FC Arges 0-1 (0-0)

A marcat< Beuran (’85)

UT Arad – Ariesul Turda 2-1 (1-0)

Au marcat< Batin (’35), Tucudean (’56), respectiv Bus (’50 – penalty)

14. FC Drobeta  11   3     2     6     9-17       11

15. Minerul Lupeni   11   1     6     4     8-12       9

16. Ariesul Turda     10   2     0     8     10-20     6

17. Fortuna Covaci    11   1     2     8     10-28     5

18. CFR Timisoara    11   0     1     10   2-37 1