310 sportivi la Jocurile Naţionale Special Olympics 2017 din Baia Mare

Scris de Lia Bradeanu, 05 iunie 2017 « Ştirea precedentă | Înapoi la index | Ştirea următoare »

310 sportivi Special Olympics din toate judeţele României au concurat zilele acestea în probe de atletism, baschet, bocce şi înot, în Baia Mare (judeţul Maramureş), oraşul ales anul acesta ca loc de desfăşurare a celei mai importante competiţii naţionale adresate persoanelor cu dizabilităţi intelectuale din România.


Concursurile sportive, urmate de ceremonii de premiere a copiilor şi tinerilor cu dizabilităţi intelectuale au avut loc la Sala Sporturilor „Lascăr Pană”, Stadionul „Viorel Mateianu” şi la Bazinul de înot „Gheorghe Demeca”.

Jocurile Naţionale Special Olympics România sunt organizate de Fundaţia Special Olympics din România, în parteneriat cu Fundaţia Hope and Homes for Children România şi Consiliul Judeţean Maramureş, cu sprijinul Primăriei Municipiului Baia-Mare La competiţii participă sportivi cu dizabilităţi intelectuale de la asociaţii, organizaţii neguvernamentale şi şcoli speciale din toată ţara.

Cristian Ispas, director naţional al Fundaţiei Special Olympics din România: „Oricât de mare ar fi distanţa pe care o parcurgem an de an pentru a ajunge la locul de desfăşurare al Jocurilor Naţionale, de fiecare dată ne bucurăm de participarea sportivilor noştri din toată ţara. Vin din toate colţurile României să facă sport şi să se bucure împreună de medaliile obţinute după concursuri. I-am văzut aici la Baia Mare pe oameni implicându-se cu toată inima şi punând în mişcare acel mecanism pe care noi îl dorim activ în fiecare zi – acela de a integra social copiii şi tinerii cu dizabilităţi intelectuale. Ne-am oprit pentru patru zile din agitaţia cotidiană pentru a trăi intens un eveniment sportiv naţional care să lase amintiri plăcute atât sportivilor, cât şi voluntarilor, antrenorilor şi însoţitorilor”.

 

Bianca Stegeran, Director naţional adjunct Hope and Homes for Childen România: „Suntem deosebit de onoraţi şi bucuroşi că Fundaţia Hope and Homes for Children România este partener al Jocurilor Naţionale Special Olympics, împreună cu Consiliul Judeţean Maramureş şi Primăria Municipiului Baia Mare, desfăşurate pentru prima dată în oraşul nostru. Avem parte de momente deosebite, în care am simţit emoţia tuturor concurenţilor, ne încărcăm cu fericirea lor atât de autentică, mai ales că toţi au fost medaliaţi, fiind declaraţi câştigători. Momentele cele mai emoţionante pentru noi toţi sunt cele de pe podium când vedem lacrimi de bucurie în ochii campionilor. Aceste zile sunt dedicate copiilor şi tinerilor speciali care îşi depăşesc limitele în fiecare zi. Sper ca spiritul Special Olympics să rămână în sufletele noastre şi după ce acest eveniment se va încheia”.

Zilele de 2 şi 3 iunie au fost dedicate evaluărilor medicale gratuite pentru sportivii cu dizabilităţi intelectuale, oferite de medici specialişti voluntari şi elevi de la Liceul Sanitar din Baia Mare, Liceul Sanitar „Carol Davila”, Liceul Sanitar „Henri Coandă”, Liceul Sanitar „Vasile Goldiş”, Interact Baia Mare, Rotaract Baia Mare, Team for Youth, YMCA Baia Mare, Asociaţia Autism Baia Mare, Colegiul Naţional Economic „Nicolae Titulesc” Baia Mare, Colegiul National „Gheorghe Sincai”, Liceul de Arte Baia Mare, Colegiul Naţional „Vasile Lucaciu”. În cele două zile s-au desfăşurat evaluări medicale la 7 discipline ale proiectului „Sportivi Sănătoşi”: ORL (Healthy Hearing), stomatologie (Special Smiles), oftalmologie (Opening Eyes), sănătatea picioarelor (Fit Feet), mobilitate şi flexibilitate (FUN Fitness), nutriţie şi sănătate generală (Health Promotion) şi sănătatea minţii (Strong Minds).

Sala Sporturilor din Baia Mare a găzduit, sâmbătă seara, pe 3 iunie, ceremonia de deschidere a Jocurilor Naţionale Special Olympics Baia Mare 2017. Evenimentul precede competiţiile sportive . La festivitate au participat copii şi tineri sportivi Special Olympics, antrenori, membri ai familiilor şi voluntari din Baia Mare.

În total, peste 500 de oameni au marcat debutul competiţiei participând la un spectacol oferit cu sprijinul şcolilor şi artiştilor locali. Înainte de Ceremonie, reprezentanţi ai forţelor de ordine locale: ai Inspectoratului de Poliţie al Judeţului Maramureş, ai Inspectoratului de Jandarmi Judeţean „Pintea Viteazul” şi ai Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă „Gheorghe Pop de Băseşti” al judeţului Maramureş au străbătut oraşul, de la Palatul Administrativ către Sala Sporturilor „Lascăr Pană” în Cursa Flăcării, simbol al începutului competiţiilor sportive Special Olympics. Flacăra Speranţei a fost, de asemenea, însoţită de sportivi de performaţă din Baia Mare care au alergat alături de sportivii înscrişi în concurs.

Jocurile Naţionale Special Olympics România sunt organizat cu sprijinul: Hervis Sports and Fashion România – Partener Tehnic, Update Advertising, Himalaya, Aqua Carpatica, 7 card, Herbalife, FAN Courier, Alpin57 Lux, RoStar, Golisano, Lions, Essilor, Safilo, Nivea, Miraflex, Colgate, Optimed, Otomed, Audiolux, Fundaţia Motivation România, Motivation SRL,Adrenallina Media şi Baia Mare City App. Parteneri ai Jocurilor Naţionale sunt Universitatea Naţională de Educaţie Fizică şi Sport din Bucureşti şi Club Sportiv Special Olympics România.